Cemre Birand

Cemre Birand, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokula New York’ta başladı İstanbul Nilüfer Hatun’da bitirdi. Liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinde okudu. Grenoble Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Milliyet Gazetesi Dış Haberler Servisinde çalıştı. Shell Reklam Müdür Yardımcılığı yaptı. 1971’de Mehmet Ali Birand ile evlenerek Brüksel’e taşındı. 1972-1979 arasında NATO Arşivinde, 1979-1986 arasında NATO Siyasi Dairesi Enformasyon Servisinde Türkiye Masası sorumlusu  ve milletlerarası “Briefing Officer” olarak çalıştı. 1986-1991 yılları arasında “32.Gün” programında çalıştı. Birand ailesi, 1991’de Türkiye’ye döndü. Cemre Birand zaman zaman Posta, Sabah ve Hürriyet gazetelerine seyahatleri ile ilgili yazılar yazdı. 1997’de Private Class Turizm şirketine kurucu ortak olarak katıldı. 2016’da “Memoş’a Sözüm Vardı” adlı anı ve seyahat kitabını yazdı. Oğlu Umur’u ve torunu Umberto Ali’si var

 

Umur Ali Birand

 1977 yılında Brüksel’de doğan Umur Ali Birand, ilk öğretimini Brüksel’de, lise öğretimini Koç Özel Lisesi İstanbul’da tamamladı.1998’de Washington DC, American University, Televizyon -Görsel Medya ve Uluslararası İletişim Bilimleri bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Discovery Channel’da Uluslararası Yayınlar Koordinatörü olarak çalıştı. 2001 yılında Türkiye’ye dönen Umur Ali Birand, Bir Numara Medya Grubun’da sırasıyla Sponsorluk Müdürü, Yapım Müdürü ve Yapımlar Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. 2003 yılında Birand Yapım Tepe yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında 32.Gün Haber programını sunmaya başladı. 2016 yılında 32.GÜN TV’yi kurdu. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve 1 oğlu var.

Caterina Elisabetta Birand 

  Caterina Elisabetta Birand, Georgetown Üniversitesinden Güzel Sanatlar ve Pazarlama derecesi ile mezun oldu. Kariyerini event management ile başlayarak, devamında New York’ta 90‘lı yılların ortasından yükselen internet  endüstrisine geçti. 2000’lı yılların başında  Washington DC’ye geri dönerek Savunma Sanayiin en büyük şirketlerinden Honeywell’de çalışmaya başladı. Honeywell’in Uluslararası Savunma ve Havacılık/Uzay departmanın en genç çalışanı olarak ABD’ye yayılmış 30’a yakın kişiye bakıyordu. Sayın Birand İstanbul’da moverNGroove Dans ve fitness stüdyosunun ortağı. Umur Ali Briand ile evli ve 1 çocuk sahibi.

Ali Karacan

Doğum Yeri ve Yılı: İstanbul, 08 Eylül 1957

Öğrenim Durumu: Orta ve Liseyi Galatasaray Lisesi ve üniversite’yi London City University, Gazete İşletmeciliği okudu. 1976 yılında, Ercüment Karacan’ın sahibi olduğu Milliyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. 1980-1982 yılları arasında, Karacan Holding A.Ş., Karacan Yayınları A.Ş. ve Miltur Turizm A.Ş.’de  Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1983 yılında Karacan Şirketler Grubunda Yönetim Kurulu Başkanlığı, Karacan Yayınları bünyesinde Playboy, Kadın, Kapital, Sanat olayı, Oyun- Bulmaca, Karacan Oxford Genel Kültür Ansiklopedisi, İnsanlık Tarihi Ansiklopedisi ve Karacan Bilinmeyen Ansiklopedisi’ni çıkarttı. 1989 yılında Karacan Televizyon Yapımcılığı A.Ş.ye TRT için sponsorlu 1 Numara, Genç Çizgi, Pop-Spor Müzik Programları, Start, NBA Spor programlarını hazırladı. Interstar’da Levis on Air müzik programı sponsorlu olarak yayınlattı. 1991’de Türkiye’nin en çok dinlenen ilk yabancı müzik yayın yapan radyosu Number 1 FM ve Klas Fm Londra’da kuruldu. 1983 yılında Yayıncısı olduğu Gün Gazetesi’ni çıkardı. Sabah Grubu ile yapılan bir anlaşma ile yayınlandı. 1984 yılında Medya Grubu adı altında Raks ile oluşturulan ortaklığı ile, 24 saat aralıksız yayın yapan Number One TV’yi kurdu. 1994 Türkiye’de Gold müziğin en iyisini sunan Energy FM radyolarını kurdu, kısa bir sürede yayın hayatına soktu. 1994 yılında Number 1 Gençlik ve Müzik dergisini çıkarttı ve Karacan Ba. Yay. Dağ. kendi yayınlarının yanında sektörel ve magazin dergiciliğinde basım sektörü içinde yer aldı. 1996’da Genç TV’yi kurdu. 1997 Türkiye’nin çocuklara özel ilk televizyonu Nickelodeon TV ve bilim doğa, insan, macera, kültür, teknoloji ve dünyaya ait tek misyon  Discovery TV’yi kurdu. 1999’da tüm dünyada uydudan ve kablodan izlenen Fransız kökenli Fashion TV Türkiye haklarını aldı. Kablolu yayında, önce 12 daha sonra 24 saatlik yayınları ile moda severlere ulaştı. 2000 senesinde Tarih Kanalı History Channel ve Moda Kanalı World Fashion TV Türkiye’de ilk kez yayınlayan isim oldu. 2007 yılında, Türkiye’nin ilk yerli moda kanalı olan Fashion One TV’yi kurdu. Kanal 2012 yılına kadar yayınına devam etti. 2011 Dedesi Al Naci Karacan’ın kurduğu, babası Ercüment Karacan’ın büyüttüğü Milliyet Gazetesi  ve Vatan Gazetesi'ni  satın aldı. Ancak bunun için kurduğu ortaklıkta sorun yaşayınca gazeteleri elden çıkardı. 2012 -2016 yılları arasında ülkemizde 3 nesildir yayıncılık yapan Karacan Ailesi’ne ait Number One Medya Grubu bünyesinde 6 TV istasyonu ve 13 Radyo istasyonu, 2 Milyon Facebook üyesi olan geniş web ağı ile ülkemizin önde gelen 25 yıllık markalara sahip bir gençlik platformunun sahibidir.

Ömer Karacan

1961 yılında, Milliyet Gazetesi’nin eski sahibi Ercument Karacan ve Cemile Garan’ın 2 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babasının gazeteci olması nedeniyle, küçüklüğü, yazarların, siyasetçilerin ve ünlü isimlerin eksik olmadığı bir evde geçen Karacan, küçük yaşlarda müziğe ve medyaya ilgi duymaya başladı. 1971 yılında, Robert Kolej’e gitti. Karacan, mezuniyetinin ardından medya konusunda eğitim almak için Londra’ya gitti. Ömer Karacan, mezuniyetinin hemen ardından müzik yayıncılığı yapmak için kolları sıvadı .TRT’yle anlaşan Karacan, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyordu. Zira Türk gençliği yabancı şarkıların video klipleriyle onun sayesinde Number One programında tanışıyordu. Dünyanın en iyi müzisyenleriyle yaptığı röportajlara da yer verdiği program çok büyük bir ilgi gördü. Müzik yayıncılığının ikinci ayağı radyo için de çalışmalarını başlatan Karacan, 1992’de ilk defa Londra’da yayına geçen hit müzik formatlı radyosu Number One FM’i kurdu. 1994'te Türkiye’nin bir numaralı radyo istasyonu olmak için tüm hazırlıklar tamamlanmıştı ve radyo İstanbul’a taşındı. Beyaz, Kadir Çöpdemir, Ayça Şen, Bay J, Geveze, Emre Kuytu, Hakan Tamar gibi birçok ünlü isim Number One grubunda meşhur oldular. Number One FM’den sonra aynı konseptteki televizyonu Number One TV’yi ve Radyo Klas’ı da yayın hayatına geçiren Ömer Karacan, Türkiye'deki en büyük medya okulunu ve akımını başlatmış oldu. Türk TV programcısı, yayıncı, organizatör. Eğlence sektöründeki en önemli isimdir. Türkiye’nin tek kanallı TV dönemi olan 80’li yıllarda TRT için yaptığı müzik programı Number One ile tüm Türk gençliğini video kliple ilk tanıştıran kişi olmuştur. Müzik yayıncılığı konusunda uzmanlaşıp Number One grubunu kurmuştur. Türkiye’nin ilk yabancı müzik kanalı Number One TV’yi yayına sokmuş, ülkenin en önemli DJ’lerini yetiştiren ve müzik yayıncılığında bir ekol olan Number One FM’le de radyo yayıncılığına büyük bir soluk kazandırmıştır. CocaCola sponsorluğunda faaliyet göstermekte olan Number One TV ve FM dışında Discovery Channel, Nickoledeon, Energy FM, Radyo Klas gibi yayın kuruluşlarının da ve çeşitli dergilerin de sahibidir.

1997’de Ömer Karacan, plak şirketi kurmak için çalışmalarına başladı ve NR1 Müzik'i  faaliyete geçirdi.

Şirket ilk olarak, Atatürk'ün Nutuk konuşmalarının yer aldığı orjinal ses kaydını kullanarak bir single projesine imza attı. NR1 Müzik, bugün Türkiye’de büyük hayran kitleleri olan şarkıcı ve grupları Türk müziğine kazandırdı ve müziğin endüstrileşmesine büyük katkıları oldu. Teoman, Athena, Vega, Duman gibi önemli grupları keşfeden Ömer Karacan, bu grupların ilk albümlerini yaptı ve meşhur olmalarını sağladı.

Cem Fakir

Cem Fakir 1978 yılında Tunceli'de doğdu. Gazeteciliğe 1996 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı'nda (MİHA) başladı. Nokta Dergisi’nde yaklaşık bir yıl boyunca muhabirlik yaptıktan sonra 1997 yılı sonunda Türkiye’nin ilk haber kanalı NTV’de televizyon gazeteciliğine geçti. 9 yıl süren haber merkezi kariyeri boyunca haber prodüktörlüğü, haber editörlüğü ve özel yayınlar editörlüğü gibi görevlerde bulundu. 2006 yılında haber merkezinden ayrılarak Doğuş Medya Grubu bünyesindeki "Yeni Medya" departmanında yöneticiliğe başladı. Mobil haberler, web siteleri ve Outdoor yayınlarının içeriğini yönetti. 2008 yılında bu görevinden ayrılarak NTV Spor kanalında belgesel yapımcılığı ve yönetmenliğine başladı ve bu görevini 2010 yılına kadar sürdürdü. Cem Fakir, toplam 13 yıllık NTV kariyeri boyunca idari görevlerinin yanı sıra yedi de belgesele imza attı. 2010 Eylül ayında Doğuş Grubu’ndan ayrılan Cem Fakir, ilk kişisel belgesel yapımı olan “Şimal Yıldızı/Son Kore Gazileri’ni Aralık 2010’da yayınladı. Aynı isimli ilk kitabı da 2011’in ilk günlerinde kitapçılardaki yerini aldı. 2011 yılından itibaren TMC ile birlikte ortak belgesel projelerine imza atan Cem Fakir, “Esaret Günlüğü/Birinci Dünya Savaşı’nda Türk Esirleri” ve “Balkan Harbi 1912-1913” adlı belgeselleri hazırladı. 2013 yılından bu yana 32.Gün editörlüğü görevini sürdürüyor.

Hilmi Hacaloğlu

1972 İstanbul doğumluyum. İstanbul Saint Joseph Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdim. 1996 yılından beri gazeteciyim. HBB, Star, NTV, Skytürk’te dış haber editör, muhabir, sunucu-editör olarak çalıştım. Voice of America Türkçe Servisi’nin İstanbul muhabirliğini yapıyorum. 2013 yılından beri Türk Televizyonculuğunun en güçlü ekolü olan 32. Gün ekibinin parçasıyım. Milliyet gazetesi ile Popüler Tarih, Atlas, Atlas Tarih, El Cezire, National Geographic ve GQ dergilerinde dosya ve makalelerim yayınladım. Saint Joseph Lisesi Mezunlar Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesiyim. Fenerbahçeliyim. Mira’nın babası, Selen’in kocasıyım.